TheIstanbuler

Italya’da Kabin Boy I

Kıtalararası ve çok para harcadığım bir tatilden yeni dönmüş olmama rağmen bayram tatilini fırsat bilip hem az maliyetli hem de keyif alabileceğim bir tatilin peşindeydim. Ben de onlardan birisi olmama rağmen bayramcı Türk kafileleri ile fazla karşılaşmayacağım küçük şehirlerde gezmek önceliğimdi. Benimle birlikte gaza gelen ablam ve arkadaşlarım ile önce mille uçabileceğimiz yerleri belirleyip rotayı çizdik. Google Maps’e göre sırasıyla Pisa, Portofino, San Gimignano, Siena, Floransa, Verona ve Milano’dan dönüş ile 5 günde toplam 900 KM yol yapacak ve toplam 7 şehir gezecektik. Şehirler, yedik içtiklerimiz konularının detaylarına daha sonraki yazılarda değineceğimden burada  sadece seyahatimizden çıkardığımız “ders alınması gerekenler” ve “neleri iyi yaptık” listelerine değineceğim.

“neleri iyi yaptık”:

Her gece farklı bir otelde kalacağımızdan ve arabanın bagajına eşyaları sığdırmakta da zorlanmamak adına hepimizin birer kabin boyu bagajı ile seyahat etmesine oybirliğe ile karar vermiştik.  Maliyeti düşürmek ve ertesi gün alınması gereken yolları azaltmak adına bazı geceler şehirden nispeten daha uzak ama uygun fiyata kalabileceğiniz lüks otellerde konakladık. Zaten gezdiğiniz şehirler küçük ve tarihi olduğu için öyle kaçırılmaması gereken gece hayatlarından yoksun kalmak gibi bir durumunuz sözkonusu olmuyor. Görev dağılımı yaptık: iki kişi kasa görevi görüp tüm harcalamarı takip ederken bir kişi fotoğraf makinasının sorumluluğunu alarak tüm güzel kareleri yakaladı.

“ders alınması gerekenler”:

Coğrafi olarak İtalya’nın çok büyük bir alana yayılmamasından ötürü kalacağınız otelleri en fazla ikiye indirerek hem konforunuzu sağlayabilir, hem hergün eşya toplayıp boşaltmaktan kurtulabilirsiniz. Güzel bir rota ile bu şehirlerin birçoğunu tek bir merkez belirleyerek de tamamlayabilirsiniz. Hiçbirimizin amacı alışveriş olmadığından gezi öncesi bu konudaki araştırmacı ruhumuzu ortaya koymamış sadece bir iki öneri ile ufak şeyler almıştık. Ama bayan ağırlıklı grubumuzun arada ortaya çıkan içsel alışveriş dürtüleri için bir iki adres temin etmek hiç fena olmazmış:) 5 günümüzün 3’ünün şiddetli yağmurlarla geçmesi neşemizi kaybettirmese de özellikle kabin boy bagajınıza muhakkak yedek ayakkabı almanız gerektiğini bize bir kere daha ispatladı. Hava durumunu kontrol etmemiş miydik? Etmiştik ama hayal edememiştik işte:)

Yine de avantajlarınız bazen sizi engelleyen unsurlar haline dönüşebiliyor. Keyifli geçirdiğimiz yolculuğumuzda içimizde kalan tek bir konu oldu. En başından kabin boyları ile gezmiş olmamızın ne kadar mantıklı olduğunu görmemiz ve bunu akıl ettiğimiz için kendimizle gurur duymamızın yanında Toskana bölgesinden onca alınabilecek uygun fiyatlı ve lezzetli şarapları taşımamıza izin vermemesi biraz canımızı sıkmıştı. Dönüşte havaalanından alarak bu sorunun altından kalkabileceğimizle kendimizi kandırsak da havaalanında hayal kırıklığına uğrayıp eliniz boş dönebiliyorsunuz…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on November 11, 2012 by in Seyahat/Gezi, Yurtdışı and tagged , , , , , , , , , , .

Navigation

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: