TheIstanbuler

Sensus Şarap Tadım Butiği

Yolumuz İMÇ’ye neden düştü hiç sormayın, orası ayrı bir hikaye ve hatta başka yazı konusu bile olabilir:) Ama Unkapanı taraflarındaysanız işiniz bittikten sonra yiyip içelim diyebileceğiniz mekanlar genelde Şişhane/Galata bölgesinde bulunuyor. Bir de belki Karaköy.

Şarap ekürim Chilek’in aldığı bir duyum ile biz tercihimizi Galata’daki şarap tadım butiğinden yana kullandık. Adı Sensus (hayır hayır sakın o espriyi yapmayın, “sen sus!” demeyin:))

sensusgalata (6)

Açıkçası İstanbul’da şarap tadımı tecrübem çok yoktu. Bununla ilgili beklentim de yüksek değildi. Yani tadım barında takılmak yerine biraz daha kitaplaşmış kriterler üzerinden hareketle sipariş verme eğilimindeydim. Bu eğilimimi kırmaya değecek bir tecrübe oldu Sensus bana.

Kuledibi’ndeki küçük ara sokaklardan birinde yer alan mekan, taş dış kaplamasıyla ilk bakışta mahzen havasını veriyor. Sokak seviyesinin biraz altındaki iç mekana basamaklardan inerek ve tüm mekana bir göz atma fırsatı bularak giriş yapıyorsunuz. Sınırlı sayıda masası olduğu için rezervasyon yaptırarak gitmenizi öneririm. Ama bizim gibi barda oturmayı göze alırsanız şansınızı ne zaman isterseniz deneyebilirsiniz. Üstelik tadım barının işleyişini izlemek ve tadım yaptıkça insanların verdikleri tepkileri ya da ipuçlarını yüzlerinden izlemek için ideal lokasyon bile sayılabilir.

sensusgalata (4)

Mekanın tüm duvarlarını satışı yapılan şarapların dizildiği raflar süslüyor. Bir nevi şarap marketi gibi aynı zamanda. Tadım barının tam karşısındaki bölümde ise şarküteri ürünlerinin sunumu ve satışı yapılıyor. Çünkü buna cesaret edebilecekleri kadar lezzetli peynirleri var. İki ya da tek kişilik olarak hazırlatabileceğiniz, içerisindeki türleri tek tek seçerek şarabınızın yanına kombinleyebileceğiniz peynir atıştırmalıkları oldukça iddialı ve lezzetli. Hem yerel hem yabancı peynir çeşitlerini servis edebiliyorlar. Şarabın tadını tamamlamak kadar, çok sayıda yabancı turist ziyaretçisi olduğunu gözlemlediğinizde peynir menüsünü bu kadar geniş tutmalarının sebebini bir kere daha anlıyorsunuz.

sensusgalata (7)

Mekanın ortaya çıkış noktasındaki Türk şarabı ise Yanık Ülke Bağları’nda yetişiyor. Biz Ventus Classic, Premium ve Sevilen Premium denedik. Ancak 400’e yakın farklı şarap, bir de yine şarap ile ilgili kitaplar, kadehler edinebilirsiniz raflardan… Fiyatlar ise ortalama restoranlara kıyasla oldukça uygun sayılır. Şarap tadımınızı yapıp bir şeyler atıştırdıktan sonra, eve götürmelik şarap almadan çıkamıyorsunuz mekandan. Tabi illa mekanda vakit de geçirmeniz gerekmiyor. Yolunuz bu bölgeye benim gibi her zaman düşmüyorsa denk geldiğinde mutlaka uğrayıp alışverişinizi yapabilirsiniz.

2 comments on “Sensus Şarap Tadım Butiği

 1. kadir beyazlı (@KadirBeyazli)
  December 24, 2013

  Anladigim kadari ile yerli urunler satiliyor, hem sarap, hem peyniri yerli. Yerli mali yurdun mali herkes onu kullanmali diye ogretmislerdi bize ilkokulda 🙂 Sirf bu yuzden sarap tatmak isteyince tercih edilmesi gereken bir yere benziyor .googl

  Ha unutmadan bu yazidan bir de yeni bir kisaltma ogrendim. Yazinin basinda bahsetmissin ama sanirim cok bilindik oldugundan acik halini yazmamisin. Ben bilmiyordum googledan baktim. İMÇ = İstanbul Manifaturacılar Çarşısı 🙂

  • gultentekiner
   December 24, 2013

   Saraplar yerli ancak peynir konusunda hem yerli hem yabanci secenekler mevcut. Bu arada haklisin İMÇ’yi herkes biliyor diye farzetmişim:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: