TheIstanbuler

Amsterdam! Şöyle Bir Uğradım…

İş icabı olmasa tatil için seçeceğim ilk lokasyon olur muydu emin değilim, özellikle alkol  ve türevi maddeler tükemetemediğim bir dönemde:) Zaten Kabasakal da daha önce gitmişti ama olsun fırsat bu fırsat hafta sonu baş başa olabileceğimiz bir tatil yapmak için zaten bahaneye ihtiyacımız da yoktu.

IMG_9221

Evet yine Redlight’ta turladım, bu sefer daha bir ara sokaklarına girdim; evet  yine kanal turu yaptım, ama bu sefer Kabasakal da yapmış olsun diyeydi; evet yine sokaklarda peynir soslu patates yedim; yine “Iamsterdam” harflerinin önünde resim çektirdim. Van Gogh müzesini daha önce gezdiğim için bu sefer ulusal ve sanat müzesi olan Rijksmuseum’a gittim. Müze oldukça büyük ve özellikle kış dönemlerini bol yağışlı geçiren şehir için güzel bir aktivite. Az vakti olanlar için ise belli başlı eserlere sizi yönlendiren rehber kiralanabilir.

Bu sefer değil ama bir önceki gidişimde ziyaret ettiğim Anne Frank House ise bence yapılması gerekenlerin başında geliyor. Yahudi soykırımının önemli figürlerinden olan Anne Frank ve ailesi o dönem 2 yıl boyunca komşularının evinin çatısında saklanarak yaşamışlar. Müzenin önünde uzun kuyruklar oluştuğu için gitmeden önce internetten biletinizi almanızı tavsiye ederim. Evi canlı canlı gezmek insanı baya etkileyebiliyor ya da denk getirebilirseniz tiyatrodaki gösteriyi de izleyebilirsiniz.

http://www.theateramsterdam.nl/en/performances/anne/

Yine başka büyük bir şehirde ziyaret etmediyseniz Dam Square’de bulunan Madam Tussauds müzesini rotanıza katabilirsiniz. Bahar mevsimine denk geldiğinizde pencerelerdeki laleler güzel bir kare oluşturabiliyor, dilerseniz lale soğanı alıp döndüğünüzde yetiştirmeye çalışabilirsiniz ancak ekim mevsimini bilerek almakta fayda var zira çok dayanıklı olmuyorlar.

IMG_9237.JPG

Hollanda denilince ilk akla gelen şeylerden biri de Gouda peyniri. Otlusu, sadesi derken bir sürü alternatifi var ancak bence satın almak için marketleri tercih edebilirsiniz. Hem daha uygun fiyatlı hem de lezzetinde bir fark bulunmuyor. Şehirdeki görselliği ön plandaki peynir dükkanları ise fotoğraf çekmek için ideal yerler:)

IMG_9347.JPG

E tabii bir de Heineken Müzesi, iki seferdir kısmet olmadı ama belki bir daha ki sefere… Eğer sadece hafta sonu için değil biraz daha uzun vakit ayırdıysanız Amsterdam’a yakın bölgelerdeki köylere düzenlenen günübirlik turlara katılıp yel değirmenlerini, peynir yapım fabrikalarını ve meşhur ahşap Hollanda pabuçlarının atölyelerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yeme-içme açısından özellikle kahvaltı/öğle yemeği saati için tercih edebileceğiniz iki güzel seçenek:

Bakers&Roaster

İnsanı NY’ta Soho’da geziyormuş havasına sokan sokaklar arasında yer alan mekanda erken saatte değil belki ama biraz daha geç saatlerde varırsanız uzun bekleme kuyrukları ile karşılanabilirsiniz.  Porsiyonlar oldukça doyurucu ve menü zengin kahvaltı seçenekleri ile dolu. Muhtemelen hepsi yabancı olan öğrenci garsonları da oldukça ilgili ve sempatikler.

Untitled

Greenwoods Keizersgracht

Evet puanı yüksekti ama asıl tercih etmemizin sebebi Pazar sabahı en erken açılan kafelerden bir tanesi olmasıydı. Ancak geç gidecek olsanız bile mutlaka deneyin. Kahvaltılıklar oldukça lezzetli, porsiyonlar büyük ve yine bol çeşitli. Kanalın hemen kenarında yer aldığı için güzel havalarda dışarıda oturarak geleni geçeni izleme şansınız var. Biz kış mevsiminde gittiğimiz için mekanı dışarıdan önce çok bir şeye benzetemedik ancak içeriye girdiğimizde böyle bir mekanla karşılaşmayı beklemiyorduk. Ama servis biraz yavaş, ki bunu da siparişlerinizi alırken garsonunuz baştan belirtiyor.

IMG_9340

Red

Akşam yemeği için enteresan bir tecrübe. Menüde sadece iki ana yemek var; biftek ve ıstakoz. Lokal ziyaretçiler genelde ıstakoz tercih ediyordu, biz ise çok da hayranı olmadığımız için biftek tercih ettik. Mekan ortalamanın çok çok üzerinde sayılabilecek bir dekorasyona sahip olmasa da gelenler oldukça şık giyimli kişilerdi.

AmsterdamRed

Klasik çılgın Amsterdam gece eğlencelerine alternatif ararsanız Alto Jazz Bar uygun bir tercih olacaktır. Gittiğimiz şehirlerde Jazz Bar denince akla gelen en iyi mekanı ne yapar eder Kabasakal bulur. Asmalımescit bölgesindeki barları andıran Alto’da The Jig grubunu izleme fırsatı bulduk. Benim görüşlerim bir referans oluşturamasa da Kabasakal’dan geçer notu aldılar.

TheJig

Hem kısa bir gezi hem de gece hayatına çok uygun olmayan bir dönem nedeniyle diğer önerilerimi şimdilik burada paylaşmıyorum, siz atlayıp uçağa Amsterdam’a gidin ve kendinizi bu çılgın şehrin akışına bırakın. Daha ne alternatif eğlenceleri var mı var…

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on February 24, 2016 by in Seyahat/Gezi, Yurtdışı and tagged , , , , , , , , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: