TheIstanbuler

Hamam’ın Sultanları

20130131-192143.jpg
Hamam geleneğine dair en yakın hatıram rahmetli ananemin beni daha ilkokula bile gitmezken mahalle hamamına götürmesi ve benim ortamından rahatsız olup zırlama sahnelerimdi. Buhar, sıcak beni rahatsız etmiş üstelik koca koca kadınların kıyafetsiz ortalıkta o derece rahatça dolaşmalarını hayretle izlemiştim.

Zamanında beni bunaltan buharın yanında eski zamanların peeling uygulaması kese ve köpük masajı cazip geldi ve sağlıklı olduğuna da karar verip kendimizi sultan/prenses muamelesiyle attık Tarihi Galatasaray Hamamı’ndan içeri…

Yıllarca birlikte çalışmaktan mıdır bilinmez birbirine kardeş kadar benzeyen teyzeler grubu karşıladı bizi. Hazırlanmamız için kapıları yarıya kadar şeffaf cam olan küçük soyunma odalarına yönlendirdiler. İşte özel alan ve mahremiyet uygulamasının sınırlarını aştığı hamam kültürü başlıyordu. Ne gariptir ki bütün yaz bikini ile rahat rahat dolaşmak değil ama o küçük hamamın içinde peştamel ile bile gezmek bir rahatsız ediyor insanı. Ne de olsa duş/banyo saati fazla kişisel saatler ve kalabalık gruplarla paylaşmak eski zamanlardaki gibi yaygın değil. Hele ki çoğumuzun evinde metrekare sıkıntısı nedeniyle küvet bile yokken böyle geniş bir alanda birinin sizi yıkaması farklı bir travma:)

20130131-191800.jpg

Hamamda göbek taşına yatılırki ısınan vücudunuz keseye hazır hale gelsin, siz siz olun keseden önce kendinizi suyun etkisine kaptırıp sabunlamayın bizim gibi, neymiş kirler iyi çıkmazmış:) Tellak teyzelerin dediğine göre maaşla değil bahşiş karşılığında çalıştıklarından çıkışta onları de görmek adettenmiş. Miş miş miş bir de neymiş, çıkışta sıkı giyinmek gerekiyormuş ki bizim gibi apartman dairelerinde hamam kültüründen uzak yetişmiş kitleler ertesi gün üşütmeseymiş:)

Ortalama fiyatlar 90-120 TL arasında değişiyor, ancak bizim gözlemimize göre bu rakamlar pazarlık konusu olabiliyor. Şampuanından havlusuna, saç kurutmasından terliğine her türlü ihtiyacınız rakamın içinde olsa da özel eşyalarınızı yanınızda götürmeyi tercih edebilirsiniz.

20130131-191636.jpg

Sıhhatler olsun efendim, güle güle kirlenebilirsiniz artık:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on January 21, 2013 by in Hayat and tagged , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: