TheIstanbuler

İşte Öyle Bir Yer: PLA’CE

Alaçatı’ya gittiniz ve Pla’ce’de yemeden döndünüz mü? Bence hemen kalkın ve kendinize kısa bir haftasonu tatili programlayın, yaz ya da kış hiç farketmez. Aşkın yolu mideden geçiyorsa arada da midemize aşk yaşatmak için Pla’ce gibi mekanlara ihtiyacımız var. Ceyda ve Yeşim arkadaşlar (kendileri aynı zamanda çok sevdiğim arkadaşım Çıtır’ın arkadaşları olurlar) özene bezene yarattıkları Pla’ce’de, hiç abartmıyorum hayatımda yediğim en güzel ve yenilikçi mezeleri sunuyorlar misafirlerine…

20130826-200832.jpg
Sadece meze değil menüye hakim olan deniz ürünlerine ek olarak sabahları da kahvaltı servisinin verildiği mekan, son dönemlerde gördüğüm en yenilikçi ve yaratıcı mutfağa sahip. Örneğin ezmeyi alışık olduğumuzun dışında kuru domatesle, mücveri ahtapotla hazırlıyorlar. Gurme değilim, tadım konusunda iddialı bile değilim. Bu blogda da mekan yazıyorum ama tek bir seferde tüm menüyü deneme hevesiyle saldırdığım ve hayatım boyunca küçük tutmaya çalıştığım midemin buna izin vermediği bir mekanı paylaşıyorum şu an sizinle.

20130826-200546.jpg
Alaçatı çarşısına girdikten sonra kahvelerin olduğu meydana gelmeden soldaki dar sokakta (1044 Sk.) yer alan mekanın hem sokak üzerinde hem de geniş bahçesinde masaları bulunuyor. Beyazlara bürünmüş dekorasyonu ile saf ve asil bir havası olan Pla’ce’i avizeler, renkli kurdelalarla ağaçlara bağlanmış ufak detaylı ürünler süslüyor. Dekorasyonu kadar çalışanların servis anlayışı ve sunumlar da, özel günlerinizi kutlamak için gitmeyi seçebileceğiniz kadar özenli, havalı olduğu kadar sizi kasmayan ve sahibelerinin üzerine titrediği bu mekanı bir seferde keşfetmek çok mümkün değil. Bu nedenle önce sizlere sonra da kendime tekrar gidebilmeyi diliyorum.

20130826-200704.jpg
Not: Alaçatı’da geçirdiğim tek gecede Pla’ce’e misafir olmuş ve tüm akşam elektriklerin gelmesini bekleyerek deneyimlerimi not almıştım, ancak çok daha güzel fotoğraflar çekebilmeme engel olmasına rağmen Pla’ce’deki keyfimi kaçırmayı başaramadı elektrik kesintisi. Kendi çektiklerim dışında fotoğraf yayınlamayı çok tercih etmediğimden mekanın diğer resimlerine linkten erişebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on August 25, 2013 by in Yeme/İçme, İstanbul Dışı and tagged , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: