TheIstanbuler

Şarap Mantarı Deyip Geçme!

Şarap mantarından ne yapılır? sorusuna cevap bulacaksınız bu yazıda ve çok da şaşıracaksınız.

Yıl 2009! Kendime hobi arıyorum. Hani normal insanların keyif aldıkları hobileri zaten vardır. Bense hobim ne olsun diye kafa patlatıyorum. Öyle de depresif bir dönemimdeyim. En yakın dostlarımdan Chilek dedi; gel şarap kursuna gidelim. Zaten içmenin dibine vuruyoruz. Ne içtiğimizi biliriz.

Böyle başladı ilgimiz. Kurs bitimini de hem yurtiçi hem yurtdışı seyahatlar takip etti. Gelsin Bozcaada’lar gitsin Toskana şehirleri. Bu seyahatlerden birinde de gördüğümüz hediyelik eşyalardan çok etkilendik ve başladık birer birer içtiğimiz şarap mantarlarını biriktirmeye.

İlk gördüğümüz örnekler neler miydi? Adı üzerinde ürünlerden; mantar pano! Bu ürünleri ister mutfağınızdaki alışveriş notlarınızı asmak için isterseniz de takılarınızı bir arada tutmak için kullanabilirsiniz. Mantarları ortalarından kesip düz bir tabana yerleştirmek daha kolay yapışmasını ve düzgün gözükmesini sağlayacaktır. Ancak mantarları kesmek ya da içerisinden misina, tel vs geçirmek o kadar da kolay olmuyor maalesef.

sarapmantari10.png

sarapmantari9.png

Diğer bir alternatif ise şarabınızın yanına hazırladığınız yiyecek içecek servislerinde kullanabileceğiniz nihale ve şarap kadehiniz için bardak altlığı yapımı ya da peynir bıçağı kaplaması olarak değerlendirmek olabilir:

sarapmantar4.png

sarapmantari2.png

sarapmantari5.png

Ve yılbaşı süsleri! Ben yılbaşında dışarıda eğlenemeyen kişilerdenim. Mümkün olduğu kadar da evde yapılmış hazırlıklarla yeni yıla girmeyi tercih ediyorum. Ne kadar özenerek hazırlandığınızı gösterecek alternatifler de şu şekilde:

sarapmantari12.png

sarapmantari.png

Biraz daha iddialıyım ve su gibi içerim, çok sayıda mantar biriktirebilirim ya da satın alırım mı diyorsunuz? Sıra geldi ev dekorasyon örneklerine: duvar kaplamaları, koltuklar, vazolar…

sarapmantari14.png

sarapmantari15.png

sarapmantari16.png

Ve diğer dekoratif ürünler, evinizin herhangi bir köşesinde sizi geçmişe götürüp anılarınızı canlandıracak, yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz; çerçeveler, paspaslar, kuş yuvaları:

sarapmantari6.png

sarapmantari8.png

sarapmantari3.png

Ve işte bu da benim birikimim:) Ben bunlarla ne mi yapacağım? Bunu da yeterli sayıda mantar biriktirip sonuç ortaya çıktığında koyacağım blog’a. O zamana kadar içmeye devam. Çünkü sadece içtiğim şarapların mantarlarını biriktiriyorum. Hatırası olsun diye.

sarapmantari18

One comment on “Şarap Mantarı Deyip Geçme!

  1. oktay
    January 4, 2015

    Tebrikler çok beğendim,inşallah devamı gelir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on September 12, 2013 by in Şarap and tagged , , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: