TheIstanbuler

Günübirlik Kos Adası

Yıllardır her yaz Bodrum’a giderim. Bu kadar yakınında olmasına rağmen de Kos Adası’na geçmek gibi bir çaba göstermemiştim. Kavala ve Sakız turlarından sonra fırsat bu fırsat son gidişimde günübirlik geçmeye karar verdim. Daha önceki tecrübelerime dayanarak da en kötü uygun fiyata güzel bir yemek yer, içki alır dönerim diye düşünüyordum.

kos adası

Bodrum’dan Kos’a her gün katamaran ile 20 dakikada veya büyük teknelerle 45 dakikada varabiliyorsunuz. İster feribotla adalara ister arabayla sınırdan geçmeye çalışın Yunanistan’a seyahatin en meşakatli tarafı pasaport kuyruğuna tahammül etmek. Kos da bu konuda beni şaşırtmadı ve yaklaşık 1,5 saatimizi kuyrukta harcadık.

Nispeten küçük bir ada olduğu için limandan çıkarken Kos Kale’sinin eşliğinde hemen ada merkezinin içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Sahil boyunca sıralanmış cafe’ler ve arka paralelde yer alan camiiler ve kiliselerle çevrili bu merkezi, hediyelik eşya satan dükkanlar hareketlendiriyor.

kos adası (5)

Meşhur Hipokrat ağacını görmek adetten olmuş. Bir rivayete göre Hipokrat bu ağacın altında ders verirmiş ancak 2400 yıl önce olması gereken bu olayın 600 yıllık ağacın altında nasıl yaşandığını açıklayabilen bir Yunan’lıya rastlayamadık:)

kos adası (4)

Merkezin birkaç sokak arkasında da eski şehir kalıntıları arasında dolaşabilirsiniz, sınırlar içerisinde kalmış bir bahçe gibi. Eğer araba kiralamadıysanız merkez dışındaki yerleri görmek için küçük trenlerle yapılan turlara katılıp sırasıyla Platani adındaki Türk köyüne ve sonrasında da dünyanın ilk hastanelerinden biri olan Asklepieion’a gidebilirsiniz.

Karnınız acıktı ve sıra yemeğe geldiğinde Yunanistan bu konuda bir cennet. Özellikle de deniz ürünlerine düşkünseniz Taverna masalarında kendinizden geçebilirsiniz. Kalamardan karidese, ahtapottan mezelere her şey çok lezzetli ve uygun fiyatlı. Gündüz uzo’nun ağır geleceğini düşünüyorsanız da Mythos’lamanızı öneriyorum. Yunanlı’ların Efes’i:)

kos adası

Denize girmek için ada etrafında çok güzel koyların olduğu bilgisini almıştık ancak ada merkezinden çok uzaklaşmadan da limanın hem sağında hem solunda kalan kumsallar serinlemek ve ufak kestirmeler için ideal lokasyonlar.

Alışveriş adına ise çok fazla beklenti içerisine girmemek gerekiyor. Ufak hediyelik eşyalar dışında içki almak istiyorsanız yine merkezdeki marketleri öneririm. Free shop’a göre fiyatları daha uygun bile olabiliyor.

Bir daha Kos’a gitmek ister misin derseniz çok emin değilim. Kötü bir tecrübe olduğundan değil, pasaport vs kuyruğundan dolayı yorucu oluduğundan. Belki 1 gece konaklamak adanın keyfini çıkarmak için daha efektif olabilir. Ancak hiç gitmemiş kişilere en az bir kez gitmelerini önerebilirim. Özellikle Bodrum’da çok süreli kalacaksanız bir iki gününüzü ayırmaya değer.

kos adası (2)

3 comments on “Günübirlik Kos Adası

 1. Mj Rdn
  September 9, 2013

  Yine cok guzel anlatmissin. Biz Ege’nin bu ucunda her seyi pahali aliyoruz yerli turist olarak bir de.. Kalite desen uzgunum saraplari daha iyi, deniz urunleri daha cesitli, mutfagi iyi olan restaurant biz de cok az. Guneyde ac gozlulugun yerini kalite alsin…diyelim. Bu konularda onlardan ogreneceklerimiz var. Sezar’in hakki Sezar’a.. yada Yorgo’ya :))

 2. gultentekiner
  September 9, 2013

  O kadar yakin bir mesafe ki bircok isletme gidip ickilerini oradan aliyormus, bir cok adali da pazar alisverisi icin bizim tarafageciyormus:)) ama kaziklandigimiz. Ve kandirildigimiz bir gercek kendi yurdumuzda:(

 3. Pingback: Yazdan Kalma: Sakız Adası | TheIstanbuler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on September 9, 2013 by in Seyahat/Gezi, Yurtdışı and tagged , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: