TheIstanbuler

Sırçacı 14

Adı gibi berrak, içi-dışı-bir bir mekan Sırçacı 14. Ama sırçacılığı camdan değil, ev sahibelerinden bir tanesinin parti mekanı haline dönüşen eski adresinden kaynaklanıyor. Gerçekten de dekorasyonu ile bir ev konforu sağlayan Sırçacı 14, Yeniköy’de Boğaz Hattı’nın kaliteli alternatiflerinden bir tanesi olmuş.

sircaci14 (1)

Yazlık komşunuzun terasında oturuyormuşsunuz havası veren masa ve sandalyeleri çok sıkışık yerleştirmedikleri için ferah bir ortam sağlamışlar. Duvarlardaki yumuşak renkler ve asılı olan tablo ve apliklerle de bir düzen sağlamışlar. Bir çok detay barındırsa da genel olarak gözü yormayan bir atmosferi var. Ben özel olarak masalardaki ince dokuma servis örtüleri ve peçetelerine bayıldım.

sircaci14 (7)

Semt olarak bir keşmekeş yaşanmadığı için yol kenarında yer alması mekanı tercih etmek isteyenler için bir engel oluşturmuyor. Ben de zaten sabah yürüyüşlerinde, önünden geçerken kalabalıklığı sayesinde gördüğü yoğun talebe şahit olmuş, şanını duyduğumda da kahvaltı mekanı sanmıştım. Çok daha fazlasıymış oysa ki..

Lezzet detaylarına geçmeden şimdiden müdavimi olduğumu söylemeliyim. Kahvaltı, akşam yemeği, akşamüstü içkisi ve hatta partilemek için bile tercih listelerimin en üstlerine oturdu. Kimileri Yeniköy’ün Lucca’sı olarak değerlendiriyor. Ama bence fazlası. Sadece popüler oldu diye gelen bir kitlesi yok. Gerçekten keyif aldığı ve beğendiği için tercih eden bir memnuniyet var yüzlerde. Yemek boyunca eşlik eden DJ performansı, açılan ses seviyesi ile ilerleyen saatlerde misafirlerinin bu memnuniyetini biraz daha arttırıyor.

Lezzetler konusunda neler ön plana çıkıyor derseniz hemen hemen her şey:) Kuzu incik pie, somon sufle konusunda herkes hemfikir, bense dana schnitzel tercih ettim ve çok da memnun kaldım. Başlangıç için peynir ve şarküteri tabaklarının yanına bir dahaki sefere mücver deneyeceğim. Kahvaltı için ise bol peynirli mıhlama.. Peynir tabağındaki çeşitlerin tazeliği ve lezzetleri mıhlamanın da çok iyi olacağı kanısını şimdiden bana aşıladı.

sircaci14 (4)

 

sircaci14 (5)

Ama sakın mekana benim gibi çok acıkmış olarak gitmeyin ve mutlaka George Clooney ya da Julia Roberts gibi Hollywood yıldızlarından adını aldıkları kokteyler ile bir açılış yapın. Ya da belki yemek sonrası Adriana, Miranda shot’larından biri ile kapanış yaparsınız.

Tek öneri sayılabilecek eleştirisi, masanıza yerleşmenizden siparişinizin gelmesine kadar olan zaman diliminde sipariş etmezseniz su servisinin olmaması; bunun dışında servisin, yemek-içmek için ne sipariş vermiş olursanız olun, bu kadar samimi ve profesyonelce yapıldığı bir mekandan zaten çok memnun kalmış olarak ayrılacaksınız.

Adres:
Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:60 Sarıyer, İstanbul
0212 299 50 16
09:00 – 02:00

4 comments on “Sırçacı 14

 1. Hasqan Hüseyin
  April 12, 2014

  Gülten Hanım,
  Bloğunuzu ilgiyle takip ediyorum, ellerinize sağlık.
  Ortalama maliyet hakkında da bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler,

  • gultentekiner
   April 12, 2014

   Merhabalar, ilginiz icin cok tesekkur ederim:) fiyatlari ozellikle paylasmiyorum, herkesin ortalama maliyet anlayisi farkli olabilecegi icin. Ama gidip pahali bulursaniz bence aldiginiz hizmete ve tatlara degiyor; uygun bulursaniz da mudavimi olmak icin bir sebebiniz daha oluyor:)

 2. istanbuller sahibi karadenizli mi? Sirf mihlama icin bile gidilir 🙂

  • gultentekiner
   April 16, 2014

   Sahibelerinin nereli oldugunu bilmiyorum ama mihlamayi guzel yaptiklari soyleniyor;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on April 7, 2014 by in Yeme/İçme, İstanbul İçi and tagged , , , , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: