TheIstanbuler

Demeti Meyhane

Demlenmek kıvama gelmek demek ise hiç şüphesiz bunu en iyi kendinizi güvende hissettiğiniz bir ortamda yapabilirsiniz. Evinizdeymişçesine size huzur ve güveni veren mekanlardan bir tanesi de Cihangir’deki Demeti. Sanki ev olarak dekore edilmiş ve sonrasında sadece koltuklar meyhane masaları ile yer değiştirmiş kadar kendi ruhu olan bir mekandan bahsediyoruz. Eski tip parkeler, anneannenize ait görünümlü bir yemek dolabı ve aynalar dekorasyonda ön plana çıkıyor. Yola göre ön, mekana göre arka tarafta sayılabilecek koltuk ve sehpalardan oluşan kışlık bölümünde de bir bar yer alıyor.

demeti

Giriş katı olmasına rağmen eşsiz bir boğaz manzarası var. Bu manzaraya bakan ince uzun balkonuna yerleştirilmiş masalarda en büyük 4 kişilik bir grup ile yemek yemeniz mümkün. Müşterileri genelde müdavimlerden oluşuyor. Öyle ki rezervasyon yaptırırken herkes tam olarak hangi masada oturmak istediğini belirtiyor.

demeti

Arka planda genelde Zeki Müren çalıyor. Müzik ne muhabbetinizi bölecek kadar yüksek ne de meyhane havasından sizi uzaklaştıracak kadar kısık. Duyduğuma göre günleri kesin olmamakla beraber bazı akşamlar Şevval Sam şarkı söylüyormuş.

Yemeklere gelince; hemen girişte yer alan meze dolabından siparişinizi görerek verebiliyorsunuz. Patlıcan salatasından börülceye, lakerda’dan atom’a her türlü meze mevcut ve çok lezzetli. Atom nedir? derseniz bazıları Eroin diye de biliyor. Kurutulmuş acı biber ezmesi ve yoğurt ile yapılan ve getirdikleri kızarmış ekmeğe çok yakışan bir tat. Kimilerine göre İzmir kimilerine göre Adana bölgesine has bu lezzeti her meyhanede bulamayabiliyorsunuz. Ara sıcaklardan kalamar ve ahtapot ızgara oldukça başarılı. Benim henüz ana yemeğe geçmeden doymadığım birgün olmadı. Bu nedenle ana yemekler konusunda yorum yapamasam da meyhane demek benim için meze demek olduğundan bu durumdan hiç şikayetçi değilim.

atom meze

Keyifli bir meyhane akşamı için ideal adreslerden biri olan Demeti’yi, çoğu insanın kenti terk ettiği bir bayram gününde öğleden sonra rakısı için de ziyaret ettim. Sadece dekorasyonu ile değil atmosferi ile de size ev ortamındaki rahatlığı hissettirdiği için fırsatınız varsa daha az tercih edilen saatlere denk getirdiğinizde, tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

One comment on “Demeti Meyhane

  1. Arka fonda Zeki Muren, eski tip masalar insanı bunalıma sokar istanbuler 🙂 Tam rakı içme yeri yani Bogaz manzarasi muazzam gozukuyor. Bir de su yogurt ile biber karisimina verdikleri isim supermis : Atom 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on October 13, 2014 by in Yeme/İçme, İstanbul İçi and tagged , , , , , , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

%d bloggers like this: